16.09.2011
14 września 2011 roku wspólnota parafialna przeżywała 10 rocznicę śmierci ks. prałata Lucjana Andrzejczaka - wieloletniego proboszcza i kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W rocznicę śmierci księdza prałata w bazylice odprawiona została msza święta z udziałem kapłanów - współpracowników i przyjaciół, brata zmarłego - ks. prałata Jana Andrzejczaka oraz Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej, którego ks. prałat Lucjan Andrzejczak był założycielem. Wśród koncelebransów byli również obecni ks. prałat Władysław Czamara, ks. kanonik Jan Ignasiak, ks. kanonik Andrzej Hołys, ks. kanonik Włodzimierz Guzik, ks. prałat Paweł Kodłubaj, ks. Krzysztof Niciejewski, ks. Marcin Kierzek, ks. Sławomir Kostrzewa i ks. prałat Jacek Plota.
W związku z 10 rocznicą śmierci Księdza Prałata przygotowana została książka napisana pod redakcją ks. prałata Jacka Ploty pt. "Ks. prałat Lucjan Andrzejczak w Bazylice Kaliskiej (1980-2001)", w której zamieszczone zostały świadectwa ludzi, którzy na co dzień pracowali z księdzem prałatem w kaliskiej bazylice. Swoje wspomnienia przedstawił również Marek Łakomy - dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej. Oto fragment jego słów:
"Kaliski Chór Chłopięco–Męski zakończył działanie pod moim kierownictwem w 1987 roku. Wtedy to po raz pierwszy usłyszałem z ust ks. Lucjana słowa, które później powtarzał wielokrotnie: tak chciał św. Józef. Przeszedłem zatem we wrześniu 1987 roku z głosami męskimi mojego dotychczasowego zespołu do chóru męskiego "Echo". Stało się to w bardzo ważnym momencie dla tradycji śpiewaczej bazyliki. 22 listopada obchodzona była uroczystość Jubileuszu 95–lecia istnienia chóru męskiego i 60 rocznica działalności statutowej Towarzystwa Śpiewaczego "Echo". Ale to był dopiero początek. Ks. Patronowi zależało, aby chór nie tylko śpiewał w swojej parafii. Wskazał nam bardzo wyraźnie jakie jest zadanie zespołu wokalnego w bazylice św. Józefa. Uważał, że dla rozwoju kultu św. Józefa chór powinien być ambasadorem sanktuarium i być obecnym na ważnych uroczystościach w innych miastach. [...]
Te wszystkie nasze poczynania, miały na celu przygotowanie się do jubileuszu 100. lecia, które miało miejsce 22 listopada 1992 roku. Msza św. w bazylice i koncert w Centrum Kultury i Sztuki, zgromadziły wielu gości, zaprzyjaźnionych chórzystów, a także władze [...]. Zupełnie nie przypuszczałem, że ks. Lucjan już w trakcie uroczystości postawi przede mną nowe zadanie. Oświadczył mi, że teraz czas na powołanie przy bazylice chóru chłopięco–męskiego. Doskonale wiedziałem jakie trudności dla dyrygenta przynosi taki zespół. Musiałem jednak ulec, ponieważ ks. Opiekun oświadczył, że dla św. Józefa nie ważne są trudności, "Finis coronat opus" (koniec wieńczy dzieło – Owidiusz)."
Cały tekst można przeczytać w dziale Wspomnienie o założycielu »