XVIII Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" Kalisz 2011


"Carmen Sacrum Festiwal" jest skierowany do chórów amatorskich. Celem festiwalu, oprócz promowania muzyki chóralnej i doskonalenia poziomu artystycznego chórów amatorskich, jest również wzajemna konfrontacja osiągnięć artystycznych, wymiana doświadczeń i okazja do nawiązywania kontaktów miedzy zespołami.

W poprzednich latach występowały tu m.in. Kraków Gospel Choir, Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" z Koła, Chór "Aksion" Prawosławnej Katedry św. Mikołaja w Białymstoku, Chór Chłopięco-Młodzieżowy Państwowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, Chór Żydowski "Clil", Pueri Cantores Plocenses, a także Chór "Castellum Cantans" z Kórnika.



ZOBACZ PLAKAT »
POZNAJ WYKONAWCÓW »
ZOBACZ PROGRAM »




Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" są imprezą cykliczną organizowaną przez Towarzystwo Śpiewacze "Echo" działające w Kaliszu. 18 i 19 czerwca 2011 roku odbędzie się już XVIII edycja Spotkań. W imprezie uczestniczyć będą 3 chóry z Kalisza (Chór "Kopernik" III LO w Kaliszu pod dyr. Henryki Iglewskiej-Mocek, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Kaliszu pod dyr. Marii Pawelec, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Marka Łakomego) oraz Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" z Częstochowy pod dyr. Jarosława Jasiury.

Celem XVIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych jest promocja śpiewu chóralnego, integracja środowiska śpiewaczego oraz zaprezentowanie uzdolnionych wokalnie amatorów szerokiej publiczności Kalisza.

Przygotowania do tegorocznej edycji "Carmen Sacrum Festival" organizatorzy (Towarzystwo Śpiewacze "Echo", Sanktuarium św. Józefa i Agencja Promocji Kultury M. Ł.) rozpoczęli w listopadzie 2010 roku, kiedy ogłoszony został IV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski "Vox Basilicae Calissiensis". Artyści z całej Polski nadesłali swoje prace do 15 stycznia 2011 roku. 19 lutego 2011 odbyło się posiedzenie jury, które oceniło nadesłane utwory. W skład jury weszli: prof. Józef Świder - Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Zbigniew Kozub - Akademia Muzyczna w Poznaniu, Marek Łakomy - kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej, pomysłodawca tego projektu.

W sobotę 18 czerwca 2011 roku zaproszone zespoły chóralne prezentować będą swój kunszt wykonawczy mieszkańcom Kalisza. Planujemy zorganizowanie otwartych, zaskakujących koncertów chórów, wykorzystując do tego przestrzeń naszego miasta. W tej części imprezy chcemy, by chóry śpiewały w nieoczekiwanych miejscach - galerie przy supermarketach, rynek miasta, park miejski, centrum handlowe miasta itp. Chcemy, by śpiew chóralny dotarł do ludzi, którzy nie będą mieli możliwości uczestniczyć w prezentacjach w sali koncertowej czy w kościele.

O godzinie 12.00 w Bazylice św. Józefa wykonane zostaną pieśni jednogłosowe nagrodzone w konkursie kompozytorskim. Po raz pierwszy w historii tego projektu, wykonawcami będą chętni mieszkańcy Kalisza. Ogłoszenie o możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu opublikowane zostało w maju br. roku w lokalnych mediach oraz wybranych parafiach. Od połowy maja rozpoczęły się przygotowania w auli budynku przy Bazylice.

Również w sobotę, o godzinie 18.00, odbędzie się Koncert Galowy w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu. Zaproszone zespoły zaśpiewają utwory chóralne, nagrodzone w konkursie kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis". W koncercie uczestniczyć będą kompozytorzy, laureaci konkursu z całej Polski, którzy otrzymają nagrody i wyróżnienia.

Wyciąg z protokołu jury i wykaz nagrodzonych i wyróżnionych kompozytorów:

Jury zgodnie z regulaminem, zapoznało się z 106 zgłoszonymi kompozycjami i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

      w kategorii I: utwory na chór mieszany a capella:



      w kategorii II: jednogłosowa pieśń z towarzyszeniem organów:



W niedzielę 19 czerwca br. dwa chóry biorące udziale w Wielkopolskich Spotkaniach Chóralnych zaprezentują się w kaliskich kościołach:

  • w Bazylice św. Józefa o godz. 11.00 - Jasnogórski Zespól Wokalny "Camerata",
  • w Katedrze Kaliskiej o godz. 11.15 - Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej.

Wykonawcy XVIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych "Carmen Sacrum Festival" Kalisz 2011:

Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" powstał na Jasnej Górze z inicjatywy Ojca Nikodema Kilnara. Od stycznia 2006 chór prowadzi Jarosław Jasiura. Zespół tworzy młodzież gimnazjalna i szkół średnich miasta Częstochowy, a także studenci.

Na co dzień chór zapewnia oprawę muzyczną uroczystości w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Zespół prowadzi również działalność koncertową. Chór posiada bardzo zróżnicowany repertuar kościelny i świecki od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Do najcenniejszych utworów śpiewanych przez "Cameratę" należą dzieła z archiwum Jasnogórskiego od niedawna odkrywane przez polskich muzykologów.

Do ostatnich osiągnięć Zespołu można zaliczyć im.: zdobycie Grand Prix na V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy oraz I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych na I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Vratislavia Sacra" we Wrocławiu.


 

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kaliszu pracuje pod kierunkiem mgr Marii Pawelec od września 2007 roku. Śpiewają w nim uczniowie klas II-V szkoły II st. Realizowanym kierunkiem działalności zespołu jest łączenie funkcji dydaktycznej z działalnością koncertową.

Mimo, iż chór istnieje zaledwie od kilku lat, ma już na swoim koncie wiele występów na terenie szkoły i miasta. W 2008 r. brał udział w XV Wielkopolskich Spotkaniach Chóralnych "Carmen Sacrum Festival", a w 2009 r. wspólnie z chórem PSM I st. i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej wykonał Requiem Gabriela Faure.

Zespół z powodzeniem bierze także udział w konkursach chóralnych. W 2008 r. zdobył II nagrodę w konkursie chóralnym Cantio Lodziensis, w 2010 r. III miejsce na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignazego Reimanna w Wambierzycach, a w 2011 r. brązowy dyplom na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkół Muzycznych "Warszawska Wiosna Chóralna".

Repertuar chóru odznaczający się dużą różnorodnością obejmuje zarówno pieśni religijne jak świeckie, od muzyki dawnej po utwory współczesne.


 

Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu istnieje od 1997 roku. Założycielem i dyrygentem jest Henryka Iglewska-Mocek.

W ciągu swojej 14-letniej działalności zespół odniósł wiele sukcesów. Uczestniczył w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży, zajmując w nim czołowe lokaty (I i II miejsca w etapie wojewódzkim oraz wyróżnienia w etapie centralnym). W Finale XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy zdobył SREBRNY KAMERTON (2008 rok).

Od 2006 roku uczestniczy w ogólnopolskim programie rozwoju chórów szkolnych "Śpiewająca Polska", zdobywając w przeglądach "Złote Pasma" i "Złote Klucze" Zespół uświetnia ważne uroczystości odbywające się na terenie regionu kaliskiego z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych. Współpracuje ze środowiskami kombatanckimi, Chórem Chłopięco-Męskim Bazyliki Kaliskiej a także współpracował z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM oraz Filharmonią Kaliską. Koncertował w Niemczech i we Włoszech, gościł u siebie zaprzyjaźnione chóry z tych państw a także delegacje z Anglii, Francji, Holandii, Izraela, Ukrainy i Szwajcarii.

Repertuar zespołu artystycznego jest zróżnicowany, obejmuje muzykę klasyczną od średniowiecza do współczesności a także religijną (w tym gospel), patriotyczną oraz popularną. W 2004 roku nagrał płytę CD, posiada również bogaty zbiór nagrań audiowizualnych.


 

Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej jest bezpośrednim spadkobiercą chóru męskiego "Echo" założonego na przełomie 1891/1892 roku. Na przestrzeni ponad stuletniej działalności zespół związany był zarówno z kościołami kaliskimi (kolegiata - dzisiejsza bazylika św. Józefa, św. Mikołaja - obecna katedra i OO. Franciszkanów), jak i świeckimi stowarzyszeniami rzemieślniczymi. W 1929 roku zarejestrowano pierwsze Towarzystwo Śpiewacze "Echo Kaliskie" przy kolegiacie w Kaliszu, a w roku 1937 zmieniono na Towarzystwo Śpiewacze "Echo" w Kaliszu.

W 1993 roku, z inicjatywy Patrona Towarzystwa, Kustosza Sanktuarium św. Józefa - ks. prałata Lucjana Andrzejczaka utworzony zostaje chór chłopięcy "Schola Vocalis". Przełomem dla tradycji śpiewaczej parafii był rok 1997, kiedy to ponownie nastąpiła formalna sądowa rejestracja Towarzystwa Śpiewaczego "Echo" w Kaliszu. Rozdzielone zostały funkcje organizacyjno - finansowe od artystycznych. Muzyczną wizytówką "Echa" stał się Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem pozostał dotychczasowy dyrygent Marek Łakomy.

Chór koncertował w wielu miastach Polski, odbył 12 podróży artystycznych do krajów Europy. Nagrywał audycje radiowe w Polsce, Włoszech, Niemczech i Szwecji, występował w programach telewizyjnych. Nagrał 4 płyty CD. Współpracował z Filharmonią Kaliską i Państwowym Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W marcu 2007 r. zespół zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach, a w październiku 2010 Brązowy Dyplom w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym "Ars Liturgica" w Gnieźnie.

Od roku 2000 zespół jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia "Pueri Cantores". Obecnie opiekę nad zespołem sprawuje ks. prałat dr Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, a prezesem Towarzystwa jest Helena Radziłowicz.



Nagrodzeni i wyróżnieni kompozytorzy w konkursie kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis":

Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, kompozytorka urodzona 21 lutego 1976 roku w Inowrocławiu. Studia kompozytorskie ukończyła w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Kozuba.

Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

Jej utwory wykonywano na następujących festiwalach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Poznański Festiwal Wiosny; a także na Międzynarodowych Warsztatach Pantomimy w Warszawie.

Uczestniczka wielu warsztatów kompozytorskich, prowadzonych między innymi przez: Pawła Mykietyna, Lidię Zielińską, Marka Chołoniewskiego, Philla Niblocka, Michaela Pattersona, Stanisława Syrewicza i innych. Zajmuje się dydaktyką o nauczycielka dyplomowana w Zespole Szkól Muzycznych w Poznaniu oraz asystentka na wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki w Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Obecnie jest słuchaczką drugiego roku Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. gdzie zajęcia z kompozycji studiuje pod kierunkiem: Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Macieja Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego oraz Włodzimierza Pawlika.


 

Romuald Twardowski ur. w 1930 r. w Wilnie. Studiował w wileńskim konserwatorium kompozycję i fortepian. W latach 1957-60 studia kompozytorskie kontynuował w PWSM w Warszawie u Bolesława Woytowicza, a następnie w Paryżu u Nadii Boulanger. Po powrocie do kraju osiedlił się na Śląsku i tu, w Bytomiu w roku 1963 wystawił swoją pierwszą operę "Cyrano de Bergerac", która zapoczątkowała wieloletnią karierę kompozytora - twórcy 5 oper i 2 baletów, grywanych na scenach krajowych i zagranicznych.

W 1967 r. przeniósł się na stałe do Warszawy. W 1972 r. podjął współpracę z Akademią Muzyczną im. F. Chopina. Dorobek kompozytora obejmuje muzykę symfoniczną, kameralną, operową, baletową i chóralną. Jego utwory - ostatnio prezentowane m.in. w Genewie - byly wielokrotnie nagradzane zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. Twardowski dwukrotnie otrzymał Grand Prix na konkursie kompozytorskim w Monaco, I nagrodę na konkursie kompozytorskim "Praska Wiosna", II nagrodę na konkursach w Skopje i Tours, II miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu i prestiżową nagrodę AGEC - zachodnioeuropejskiej Federacji Towarzystw Chóralnych.

Od pewnego czasu kompozycje Romualda Twardowskiego coraz częściej pojawiają się na estradach koncertowych USA i Europy Zachodniej. W wydanej niedawno książce biograficznej "Było, nie minęło" kompozytor podsumował swoje doświadczenia twórcze i przekazał barwny opis postaci i wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat. W roku 2008 otrzymał w Waszyngtonie nagrodę im. J. Paderewskiego.


 

Michał Mateusz Malec ma 16 lat. Jest uczniem Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w lublinie w klasie wokalnej.

Od kilku lat jest członkiem Chóru Chłopięcego "Słowiki Lubelskie" w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w lublinie. To doświadczenie śpiewu chóralnego zrodziło w nim zainteresowanie muzyką klasyczną i chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. Pierwsze samodzielne utwory wokalne lub wokalno-instrumentalne powstały kilkanaście miesięcy temu z potrzeby serca. Najbliższa jest mu tematyka religijna.

Załączony utwór jest pierwszą kompozycją tworzoną z myślą o konkursie.




 

Mateusz Peciak - urodzony w 1983 roku. Ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Tamowie oraz Archidiecezjalną Szkołę Muzyczną w Krakowie. Jest absolwentem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Obecnie pracuje na stanowisku organisty przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie oraz doskonali swe umiejętności pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.








 

Bernard Stieler urodził się w 1951 r. w Szańcu, woj. lubuskie. Studiował kompozycję w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jego utwory wyróżniano nagrodami w ogólnopolskich konkursach kompozytorskich w Poznaniu (1976), Zielonej Górze (1977), Szczecinku (1977), Bydgoszczy (2009) oraz na Festiwalu Muzyki Sakralnej "Sacrosong" w Kaliszu (1977), Częstochowie (1978) i Krakowie (1985).

Pracował jako skrzypek w Filharmonii Poznańskiej, Teatrze Muzycznym, Pilskiej Orkiestrze Kameralnej, Wielkopolskiej Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Kurpińskiego, Zespole Pieśni i Tańca "Wielkopolska" oraz w zespole "Rubato". Wraz z zespołem "Rubato" zarejestrował na trzech kasetach własne opracowania muzyki ludowej i myśliwskiej. W roku 1992 nagrał w firmie "FAN" dwie kasety z piosenkami religijnymi.

Od 1994 r aranżuje utwory dla poznańskiego męskiego sekstetu wokalnego "Affabre Concinui". Siedem z nich znalazło na wydanej w 1995 r. płycie CD "Znasz li ten kraj".

Bernard Stieler jest również laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "Vox Basiliacae Calissiensis".


 

Andrzej Cwojdziński, ur. 25.01.1928 r. w Jaworznie - dyrygent, kompozytor i pedagog. Pod kierunkiem prof. Artura Malawskiego uzyskał w 1953 r. dyplom z zakresu dyrygentury, a 1955 r. z zakresu kompozycji w Krakowskiej PWSM.

Działalność muzyczną rozpoczął jako dyrygent chóru P. Filharmonii Krakowskiej; 1954-1956 był asystentem dyrygenta w Filharmonii Łódzkiej następnie objął funkcje dyrektora, dyrygenta, a potem i kierownika artystycznego Filharmonii Lubelskiej (do roku 1963).

W latach 1964 - 1979 zajmuje analogiczne stanowiska w Filharmonii w Koszalinie. Występuje równocześnie gościnnie na jako dyrygent w ZSRR, NRD, Jugosławii, Rumunii, Bułgarii Czechosłowacji i na Węgrzech, oraz we wszystkich większych miastach w Polsce. Jest inicjatorem i kier. Artystycznym (1967-2000) Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych w Kołobrzegu (1972-1980). Liczne nagrody i wyróżnienia oraz medale m.in. "Pro Ecclesia et Pontifice" Jana Pawła II, (razem z Żoną - Gabrielą, także artystą - muzykiem).

Jako pedagog uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Wykładał m.in. na KUL-u, w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Kompozycje : kantata "Kwiaty Polskie" do sł. J. Tuwima, symfonia, poematy symfoniczne, 10 koncertów instrumentalnych, liczne cykle pieśni miniatur instrumentalnych, muzyka kameralna, muzyka chóralna, solowe utwory fortepianowe (m.in. dla dzieci).

Andrzej Cwojdziński jest ojcem czworga dzieci, z których trójka zajmuje się profesjonalnie muzyką.